ویزای هند سفر به هند

ویزای هند

هند جزو آن دسته از کشورهایی است که بسیاری از مردم دنیا علاقه دارند با دریافت ویزای هند به این کشور زیبا، جذاب و پرجمعیت سفر کنند. هند مجموعه‌ای شگرف از عطر و طعم در غذاهای تند، بناهای زیبا و شگفت‌انگیز، معبدهای رنگارنگ، کاخ‌های باشکوه، بازارهایی سرشار از زندگی و همهمه، طبیعت بکر و زیبا، پارک‌های ملی وسیع و هزاران دیدنی دیگر را در خود جای داده است. افراد برای سفر به هند اهداف و مقاصد متفاوت و زیادی دارند، هرچند بیشتر افراد با هدف گردشگری و دیدن جاذبه‌های پرتعداد این کشور به هند سفر می‌کنند اما برخی قصد دارند در این کشور به ادامه تحصیل بپردازند، برخی با هدف استفاده از فرصت‌های تحقیقاتی و مطالعاتی برای دریافت ویزای هند درخواست می‌دهند و برخی قصد دارند در این کشور به کار مشغول شوند. این کشور که به دلیل جمعیت و تنوع ساکنین به هفتاد و دو ملت نیز مشهور است و نزدیک به ۲۰ درصد جمعیت جهان این کشور زندگی می‌کنند. برای دریافت  روادید این کشور پهناور، شلوغ و متفاوت با ما همراه باشید.

مدارک مورد برای دریافت ویزای هند

 • مدارک زیر برای دریافت تمام ویزاهای هند لازم است و به‌نوعی مدارک مشترک تمام ویزاهای این کشور به‌حساب می‌آید.
 • اصل و کپی پاسپورت که حداقل ۷ ماه از اعتبار آن باقی‌مانده باشد. (از تمام صفحه‌هایی که ویزا یا مهر ورود دارند باید کپی بگیرید.)
 • ۲ قطعه عکس ۵ در ۵ (حداکثر مربوط به ۶ ماه پیش)
 • اصل، کپی برابر اصل و ترجمه تمام صفحه‌های شناسنامه و کارت ملی (ترجمه به انگلیسی)
 • فرم تکمیل‌شده درخواست ویزا

انواع ویزا
با توجه به هدف و مدت‌زمان سفر برای ورود به هند نیاز به دریافت ویزای خاصی از ویزاهای این کشور دارید. مدارکی که در بالا گفته شد به‌صورت کلی برای درخواست ویزای هند نیاز است، درخواس برای هر کدام از انواع ویزای هند نیازمند مدارک دیگری علاوه بر آن‌ها است. ویزاهای هند عبارت‌اند از:

ویزای توریستی
بسیاری از افراد برای دیدن جاذبه‌های تاریخی، گردشگری، فرهنگی و زیبایی‌های هند به این کشور سفر می‌کنند. برای دریافت ویزای توریستی علاوه بر مدارک موردنیاز برای دریافت ویزا، نیاز است که یک کپی از بلیت هواپیمای خود که به مقصد هند رزرو کرده‌اید نیز داشته باشید. اعتبار ویزای هند ۶ ماه است و می‌توانید برای دریافت ویزای چند بار ورود نیز اقدام کنید. توجه داشته باشید که با داشتن این ویزا بیشتر از ۳۰ روز نمی‌توانید در هند اقامت داشته باشید.

ویزای تحصیلی
این روزها هند به یکی از مقاصد دانشجویان برای ادامه تحصیل تبدیل‌شده است. دانشگاه‌های این کشور در سال‌های اخیر رشد خوبی در رنکینگ جهانی داشته‌اند. برای اخذ ویزای تحصیلی باید مدارکی ارائه دهید. این مدارک شامل پذیرش‌نامه از یکی از دانشگاه یا موسسه آموزش عالی معتبر هند، مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی خود یا پشتیبان، کپی از مدارک تمکن یا پشتیبانی مالی به همراه برگه گردش سه ماه آخر دانشجو یا پشتیبان مالی، درصورتی‌که پشتیبان به شغل آزاد مشغول باشد یا بازنشسته باشد حکم بازنشستگی یا جواز کسب، رسید خرید ۲۰۰۰ دلار به انگلیسی و مدرک گواهی سلامت می‌شود. حداکثر تاریخ اعتبار ویزای تحصیلی ۵ سال است.

ویزای تجاری
افرادی که برای تجارت، سرمایه‌گذاری و بستن قرارداد می‌خواهند به هند سفر کنند باید برای دریافت ویزای تجاری هند اقدام کنند. ویزای تجاری هند به چند صورت صادر می‌شود. ویزای یک بار ورود که بین ۳ تا ۶ ماه اعتبار دارد، ویزای دو بار ورود که ۳ تا ۶ ماه اعتبار دارد و ویزای چند بار ورود که ۶ ماه تا یک سال اعتبار دارد.

برای دریافت ویزای تجاری باید یک دعوت‌نامه از سمت شرکت یا سازمان مستقر در هند که طرف قرارداد شما است و یا برای تجارت با آن شرکت و موسسه به هند می‌روید داشته باشید.

ویزای تحقیقاتی
ویزای تحقیقاتی برای دانشجویان مقطع دکترا صادر می‌شود. برای دریافت ویزای تحقیقاتی باید نامه همکاری، تقاضای مجوز پژوهش، خلاصه پروپوزال، سوابق تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد، موافقت‌نامه استاد راهنما و برنامه درسی، مدارک اثبات تمکن مالی و رسید خرید ۲۰۰۰ دلار به زبان انگلیسی را تهیه و تکمیل کنید و سپس برای دریافت ویزای هند اقدام کنید و در صورت تائید توسط سفارت هند و بنا به صلاحدید آفسیر و نیاز شما، ویزایی به مدت ۶ ماه تا یک سال برای شما صادر می‌شود.

ویزای هند سفر به هند

ویزای پزشکی
برخی افراد می‌خواهند که برای ادامه درمان به بیمارستان‌های هند مراجعه کنند. این افراد نیاز دارند که نامه پزشک ایرانی که پیشنهاد درمان در خارج از ایران را می‌دهد، نامه اثبات تمکن مالی و نامه‌ای از بیمارستانی در هند که در آن تاریخ پذیرش و هزینه درمان یا پذیرش بیمار مشخص‌شده را به سفارت تحویل دهند.

ویزای کار
سفر به هند با قصد اشتغال در این کشور نیازمند دریافت ویزای کار است. برای دریافت این ویزا باید مدارک زیر را به سفارت ارائه دهید.

 • برگه اصل قرارداد کاری، حکم استخدام و اشتغال به کار از طرف شرکت، سازمان یا موسسه استخدام‌کننده (لازم است که این شرکت، سازمان یا موسسه در هند به ثبت رسیده باشد و یک کپی از اسناد ثبت آن به همراه مدارک درخواست ویزا به فرد ارائه گردد)
 • نامه کارگزینی و تعیین میزان حقوق فرد
 • نامه عدم وجود اتباع هندی دارای صلاحیت برای این شغل که توسط شرکت باید به شما داده شود
 • سند معتبر صلاحیت‌های علمی یا مهارت فنی

ویزای ورزشی
ورزشکارانی که هدفشان از سفر به هند شرکت در مسابقات و برنامه‌های ورزشی است باید مجوز از وزارت ورزش و جوانان، نامه وزارت امور خارجه و وزارت کشور برای دریافت ویزای ورزشی هند را داشته باشند.

ویزای ازدواج
اگر هدفتان از سفر به هند ازدواج با یک تبعه هندی است، می‌توانید برای دریافت ویزای ازدواج اقدام کنید. برای دریافت این ویزا نیاز به سند ازدواج با شهروندان هندی، کپی پاسپورت شهروند هندی برای تائید هویت دارید. اگر در هند ساکن هستید و می‌خواهید ویزای ازدواج خود را تمدید کنید نیاز است که کپی سند تمدید اقامت خود را نیز به همراه مدارک ارائه دهید.

ویزای شرکت در همایش
بسیاری افراد قصدشان از سفر به هند شرکت در همایش، کنفرانس، سمینار و یا برنامه‌های دیگر علمی و فرهنگی است. این افراد باید برای دریافت ویزای شرکت در کنفرانس و همایش اقدام کنند. مدت‌زمان اعتبار این ویزا با توجه به مدت همایش و برنامه موردنظر تعیین می‌شود و نیاز است که دعوت‌نامه‌ای از برگزارکنندگان مراسم، معرفی از سازمان ایرانی، نامه وزارت کشور و وزارت خارجه هند (در صورت غیردولتی بودن برگزارکننده همایش) و کپی از بلیت رفت و برگشت را به سفارت ارائه دهند. حداکثر اعتبار این ویزا ۶ ماه است.

مراحل دریافت ویزای هند
برای دریافت انواع ویزای هند می‌توانید به دو صورت حضوری و آنلاین اقدام کنید. کسانی که درخواست ویزای خود را به‌صورت آنلاین برای سفارت ارسال می‌کنند توجه داشته باشند که در صورت نیاز باید نسخه چاپی تمام مدارک را برای کارگزار سفارت ارسال کنند. انگشت‌نگاری افرادی که برای ویزای آنلاین اقدام کرده‌اند در مرزهای این کشور انجام می‌گیرد. افرادی که به‌صورت حضوری برای ویزا درخواست می‌دهند در همان سفارت پس از تحویل مدارک انگشت‌نگاری می‌شوند.

نکات مهم

 • توجه داشته باشید که تمام مدارک باید به زبان انگلیسی ترجمه شوند.
 • سفارت هند می‌تواند علاوه بر مدارک گفته‌شده هر مدرک دیگری را نیز درخواست کند.
 • معمولاً پس از گذشت ۷ روز کاری از زمان درخواست جواب آن به شما داده می‌شود.
 • درصورتی‌که مدارک شما تکمیل باشد ویزای هند به‌راحتی برای شما صادر می‌شود و احتمال ریجکتی درخواست شما بسیار پایین است.
 • در صورت داشتن سو سابقه کیفری و حقوقی درخواست ویزای شما رد خواهد شد.
 • مدارک ترجمه‌شده، نیازی به تائیدیه دادگستری و وزارت امور خارجه ندارد.
 • افرادی که قبلاً به هند سفرکرده‌اند نیاز است کپی برابر اصل ویزای قدیمی یا پاسپورت قدیمی را به سفارت ارائه کنند.
 • از تمام مدارک باید یک کپی در نسخه A4 تهیه کنید.

اگر مطالعه مطلب ویزای هند برای شما مفید بود پیشنهاد می‌کنیم که مطلب تور هند را نیز مطالعه فرمایید. در ضمن آژانس مسافرتی خاطره جهان در زمینه‌های ویزای شینگن، رفع ریجکتی و ویزای کانادا خدمات ویژه‌ای را به متقاضیان ارائه می‌دهد.
برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

هند

هند